Globeteam scorer førsteplads i SKI’s store it-udbud 

Skrevet af
Globeteam
Presse

Del indlæg

‘02.15 It-rådgivning’ er en af de største offentlige it-rådgivningsaftaler i Danmark 

Pressemeddelelse den 7. maj 2025

Globeteam har opnået førstepladsen i Staten og Kommunernes Indkøbsservices (SKI) udbud 02.15 It-rådgivning, som dækker hele den offentlige sektor i Danmark.

Med en samlet score på 9,09 point overhalede Globeteam 18 andre stærke konkurrenter og sikrede sig førstepladsen blandt de 14 virksomheder, der tildeles rammeaftalen. 

Udbuddet har en samlet anslået værdi på op mod 3 mia. kr. over en fireårig periode og omfatter rådgivningsydelser inden for blandt andet it-strategi, sikkerhed, governance, udvikling og drift. Det gør ’02.15 It-rådgivning’ til en af de største offentlige it-rådgivningsaftaler i Danmark. 

Til gavn for den offentlige sektor 

“Vi er stolte over at være vurderet som den bedst egnede leverandør blandt en række af landets mest kompetente it-rådgivere. Det er en klar anerkendelse af vores stærke faglige miljø, vores strukturerede tilgang til opgaveløsning og den betydelige værdi, vi skaber for offentlige kunder. Denne førsteplads forpligter – og vi glæder os til at bringe vores erfaring og ekspertise i spil til gavn for hele den offentlige sektor,” udtaler Andreas Strandbygaard, managing director for Globeteam i Danmark.  

SKI har i forbindelse med evalueringen fremhævet kvaliteten af de tildelte tilbud og den store værdi, udbuddet vil skabe for den offentlige sektor. 

Skærpede krav til it-sikkerhed 

“På trods af de seneste års høje lønudvikling, skærpede krav til it-sikkerhed og et øget behov for mere specialiserede it-konsulenter er vi endt med et genudbud af ’02.15 It-rådgivning’, der sikrer hele den offentlige sektor it-rådgivningsydelser af høj kvalitet til konkurrencedygtige priser de næste fire år frem. Det er en stor aftale, og det er et meget tilfredsstillende resultat,” siger Katrine Pape Huldahl, udbuds- og ESG-direktør i SKI. 

Globeteam blev i evalueringen blandt andet rost for sin evne til at sammensætte højt kvalificerede rådgiverteams, sin strukturerede tilgang til kompetenceudvikling samt anvendelsen af moderne metoder og værktøjer i leverancerne. Virksomheden har dokumenteret erfaring fra en lang række store offentlige kunder og beskæftiger specialister inden for alle relevante ydelsesområder. 

Med tildelingen af 02.15 er Globeteam nu repræsenteret på alle relevante SKI-aftaler inden for it og service management.

Se alle vores SKI-aftaler her

Om Globeteam

Globeteam er en konsulentvirksomhed, der leverer skræddersyede IT-løsninger og rådgivning til både offentlige og private sektorer i Danmark. Globeteam specialiserer sig i at levere IT-infrastrukturydelser, sikkerhed og digital transformation, og er dedikeret til at hjælpe kunderne med at opnå maksimal værdi af deres IT-investeringer.

Læs mere om Globeteam

Andre læste også
22. oktober 2025
Globeteam og Septima er nomineret til Grunddataprisen 2025
Globeteam og Septima er blevet nomineret til Grunddataprisen 2025 for udviklingen af MARS – Multifunktionel Arealregistrering. Grunddataprisen uddeles af IT-Branchen, Dansk IT og Klimadatastyrelsen.
1. juli 2025
Polaris opkøber Globeteam
Polaris har indgået aftale om at købe konsulentvirksomheden Globeteam fra Norvestor og Kirk Kapital med henblik på at fusionere Globeteam med 7N, som Polaris allerede ejer.
14. maj 2025
Interview med Jes Mou Jessen
Rammeaftaler fylder stadig mere i det offentlige indkøb – og i samarbejdet med Globeteams kunder. Læs interview med Bid Manager Jes Mou Jessen, som her fortæller mere om aftalernes betydning.

Nyhedsbrev

Få vores nyhedsbrev

Hold dig opdateret på din virksomheds digitale muligheder med cases og faglige artikler